Xi´an

22. července 2012 v 14:53 |  Čína

Xi´an 18.10.2010SHAANXI a XI´AN

Prašná provincie Shaanxi (Šensi), ohraničená na východě Žlutou řekou, leží v srdci Číny a pyšní se spoustou pozoruhodností.
V roce 1066 př.n.l. založila dynastie Západní Zhou poblíž dnešní metropole Xi´an své sídelní město Hao. Právě odtud pak o 850 let později sjednotil zemi její první císař Qin Shihuangdi. Tak byla připravena půda pro to, aby se Xi´an stal na dalších více než tisíc let centrem politické moci čínských panovníků, včetně dynastií Západní Han, Qin, Sui a Tang. V 9. století byl Xi´an (Si-an), tehdy známý jako Chang´an, největším a nejbohatším městem na světě, topícím se v hojnosti proudící po Hedvábné cestě. Na vrcholu dynastie Tang čítala populace Xi´anu více než milion obyvatel a si mohli uvnitř rozlehlých městských hradeb vybírat mezi tisícovkou chrámů.
Kořeny Xi´anu se však hledají ještě v dávnějších dobách, v éře Žlutého císaře, jenž podle legend učinil svým sídelním městem Xianyang (2200-1700 př.n.l.).
Xi´an dosáhl vrcholného rozkvětu za Tangů, kdy se díky výhodné poloze na konci Hedvábné cesty proměnil v rušnou metropoli lákající kupce.

(Průvodce Čína, Ikar, 2008)


Pohřební průvod
Pár fotek z hotelového pokoje

© Zdeňka Mašková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama